TSDA Officer History

TSDA Officer History

Date President President-Elect Secretary/Treasurer Councilors
1976 Hassan Najafi John Waldhausen
1977 John Waldausen Benson Roe Benson Wilcox George Magovern
Floyd Loop
1978 John Waldausen Benson Roe Benson Wilcox George Magovern
Floyd Loop
1979 Benson Roe Clarence Weldon Benson Wilcox Richard Cleveland
James Pluth
1980 Benson Roe Clarence Weldon Benson Wilcox Richard Cleveland
James Pluth
1981 Clarence Weldon Hermes Grillo William Gay Richard Cleveland
James Pluth
1982 Clarence Weldon Hermes Grillo William Gay Richard Cleveland
James Pluth
1983 Hermes Grillo Benson Wilcox William Gay Hillel Laks
James Pluth
1983 Hermes Grillo Benson Wilcox William Gay Hillel Laks
James Pluth
1984 Hermes Grillo Benson Wilcox William Gay Hillel Laks
James Pluth
1985 Benson Wilcox Joseph McLaughlin William Gay Hillel Laks
Randall Griepp
1986 Benson Wilcox Joseph McLaughlin Gordon Murray Hillel Laks
Randall Griepp
1987 Joseph McLaughlin William Gay Gordon Murray Hillel Laks
Bruce Reitz
1988 Joseph McLaughlin William Gay Gordon Murray Hillel Laks
Bruce Reitz
1989 William Gay Martin McKneally Gordon Murray Stanton Nolan
Bruce Reitz
1990 William Gay Martin McKneally Gordon Murray Stanton Nolan
Bruce Reitz
1991 Martin McKneally Gordon Murray Mark Orringer Stanton Nolan
Sidney Levitsky
1992 Martin McKneally Gordon Murray Mark Orringer Stanton Nolan
Sidney Levitsky
1993 Gordon Murray John Benfield Mark Orringer Sidney Levitsky
Gordon Olinger
1994 Gordon Murray John Benfield Mark Orringer Sidney Levitsky
Gordon Olinger
1995 John Benfield Mark Orringer Edward Verrier Gordon Olinger
Frederick Grover
1996 John Benfield Mark Orringer Edward Verrier Gordon Olinger
Frederck Grover
1997 Mark Orringer Gordon Olinger Edward Verrier Frederick Grover
D. G. Pennington
1998 Mark Orringer Gordon Olinger Edward Verrier Frederick Grover
D. G. Pennington
1999 Gordon Olinger Edward Verrier Jeffrey Gold D. G. Pennington
Richard Shemin
2000 Gordon Olinger Edward Verrier Jeffrey Gold D. G. Pennington
Richard Shemin
2001 Edward Verrier Douglas Mathisen Jeffrey Gold John Calhoon
Richard Shemin
2002 Edward Verrier Douglas Mathisen Jeffrey Gold John Calhoon
Richard Shemin
2003 Douglas Mathisen Jeffrey Gold John Calhoon Bartley Griffith
George Hicks, Jr.
2004 Douglas Mathisen Jeffrey Gold John Calhoon Bartley Griffith
George Hicks, Jr.
2005 Jeffrey Gold John Brown John Calhoon Bartley Griffith
George Hicks, Jr.
Leslie Kohman
2006 Jeffrey Gold John Brown John Calhoon Bartley Griffith
George Hicks, Jr.
Leslie Kohman
2007 Jeffrey Gold John Brown John Calhoon Bartley Griffith
George Hicks, Jr.
Leslie Kohman
2008 John Brown John Calhoon George Hicks, Jr. Cynthia Herrington
Walter Merrill
Scott Swanson
2009 George Hicks, Jr.
(Oct 2009-May 2013)
John Calhoon
(May-Oct 2009)
George Hicks, Jr.
(May-Oct 2009)
Mark Iannettoni Cynthia Herrington
Walter Merrill
Marc Moon
2010 George Hicks, Jr. David Fullerton Mark Iannettoni Cynthia Herrington
Marc Moon
Ara Vaporciyan
2011 George Hicks, Jr. David Fullerton Mark Iannettoni Mark Moon
Ara Vaporciyan
Patricia Thistlethwaite
2012 George Hicks, Jr. David Fullerton Mark Iannettoni Ara Vaporicyan
Patricia Thistlethwaite
John Ikonomidis
2013 David Fullerton Mark Iannettoni Ara Vaporciyan Patricia Thistlethwaite
John Ikonomidis
Sandra Starnes
2014 David Fullerton Mark Iannettoni Ara Vaporciyan John Ikonomidis
Sandra Starnes
Patricia Thistlethwaite
2015 Mark Iannettoni Sandra Starnes Ara Vaporciyan Andrea J. Carpenter
Patricia Thistlethwaite
John Ikonomidis
2016  Mark Iannettoni  Sandra Starnes  Ara Vaporciyan Andrea J. Carpenter
Patricia Thistlethwaite
John Ikonomidis
2017 Sandra Starnes Ara Vaporciyan Andrea J. Carpenter John Ikonomidis
Craig Baker
David Cooke